ELASTYCZNOŚĆ

Wszystko, czym się otaczasz, ma na Ciebie wpływ. Świetny obraz tego pokazują media. Jeśli chcesz to sprawdzić na własnej skórze, przestań oglądać telewizję na tydzień. Potem nagle włącz wiadomości, zdziwisz się, jak bardzo zostaniesz zbombardowany negatywnymi informacjami. Jednak jeśli zaczniesz znowu oglądać telewizję, tak bardzo się do tego przyzwyczaisz, że zaczniesz traktować to, jak normę i nawet nie będziesz tego zauważać. Po pewnym czasie, patrząc na tą telewizję, zaczniesz myśleć dokładnie tak, jak to pokazują. To jest stara i znana forma manipulacji.

Ale ok, nie chodzi tylko o telewizję, wszędzie są informacje, które wpływają na Twoje postrzeganie. Jeśli nie nauczysz się łapać od tego dystansu, zbudujesz na tej podstawie światopogląd. Może on być pozytywny, wspierający, a może być negatywny, niszczący. Jednak zawsze jest to światopogląd. Chodzi w tym o to, że nawet od tego pozytywnego światopoglądu, należy czasem złapać dystans, szukać i obserwować. Gdyż czasami może wprowadzać w błąd, może przydarzyć się coś, czego nie znasz, ale ocenisz to na podstawie swojego światopoglądu i niezależnie od wniosków, już zamykasz się na szerszą perspektywę.

Po prostu czasem znacznie lepiej, jest obserwować niż oceniać. Warto być elastycznym w swoim myśleniu i życiu, gdyż brak tej umiejętności, często prowadzi do podziałów. Chodzi mi o to, aby nie trzymać się uparcie tego, w co się uwierzy, zawsze warto popatrzeć też z dystansu i nie odrzucać wszystkiego, co jest „inne”.

Oczywiście, warto mieć wspierający światopogląd, jednak zawsze należy pamiętać, że to jest tylko światopogląd. Bo to w co wierzysz, może być czasem tak blisko, że aż oślepia i zamyka na rozwiązanie.

Życzę Ci, elastyczności w swoim życiu i postrzeganiu

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *