LĘK PRZED PODEJMOWANIEM DECYZJI

Często w naszym życiu pojawiają się ciężkie decyzje, staramy się wtedy przewidzieć całą przyszłość, wszystkie wydarzenia i możliwości, jednak zazwyczaj to myślenie prowadzi do coraz większych wątpliwości, pojawia się więcej pytań i coraz większy lęk, przez co decyzja zostaje odkładana i odkładana.

Boimy się, że decyzja, którą podejmiemy, będzie zła i doprowadzi do cierpienia. Jednak czasem większe cierpienie przysparzamy sobie, nie podejmując decyzji.

Przed podjęciem decyzji, warto zadać sobie kilka pytań:

Co mną kieruje, podejmując tę decyzję?

Jakie są to emocje i pobudki?

Czy to, co robię jest zgodne z moim sercem?

Zawsze, gdy wysłuchasz się w serce, podejmiesz lepszą decyzję.

Czy ta decyzja przyniesie innym korzyść?

Jeśli prowadzi do krzywdy innych, to warto zrezygnować.

Te pytania nie podejmą decyzji za Ciebie, ale mogą ją ułatwić.

Jeśli trapią Cię problemy, warto nabrać do nich dystansu, uspokoić umysł i odczekać kilka dni, wtedy rozwiązania mogą pojawić się same. Ktoś to świetnie zoobrazował, porównując problemy do ręki na oczach. Jeśli trzymasz rękę na oczach, to zasłaniasz cały widok, jest za blisko, więc Cię oślepia, problemem wtedy nie jest ręka, ale to, że jest za blisko. Gdy oddalisz ją od twarzy, ujrzysz szerszą perspektywę. Dokładnie tak samo jest z problemami, dopuszczamy je za blisko, więc nie dostrzegamy rozwiązań.

Warto też pamiętać o tym, że co by się nie stało, nie odbierze to Twojej wartości, każdy popełnia błędy i są one świetną nauką, a ten lęk przed popełnieniem błędu, jest czasami bardziej szkodliwy niż sam błąd.

Zarówno dobre, jak i złe decyzje, to doświadczenia i nauki. Plusy można znaleźć, jeśli tylko się na nich skupi uwagę.

Życzę Ci odwagi w podejmowaniu decyzji

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *