OCZEKIWANIA

Czy oczekiwania prowadzą do cierpienia? Jak to działa?

Jako ludzie, mamy tendencję do tego, aby się czegoś trzymać, trzymać się miejsca, osoby, przekonań. Trzymamy się, bo daje nam to poczucie bezpieczeństwa, ale czy nie jest to złudne?

Czy można trzymać się wyglądu? No niby można, ale co w momencie, gdy pojawi się zmarszczka na twarzy? Można kupić krem. A gdy pojawi się kolejna i kolejna? Czy ta wielka potrzeba utrzymania swojego wyglądu, nie zabiera coraz więcej sił, a daje coraz marniejszy efekt? Czy to nie prowadzi do coraz większego cierpienia? Co się stanie w momencie, gdy odpuścisz to oczekiwanie? Stracisz coś, czego i tak nie masz? Czy zyskasz spokój i akceptację?

Czy można trzymać się osoby? No niby można, ale co w momencie, gdy ta osoba umrze bądź Cię zostawi? Jak bardzo będziesz cierpieć i opierać się przed tym, co się wydarzyło? Wiadome, smutek zawsze się pojawi, ale czy stawianie oporu przed tym, co się wydarzyło, ma jakikolwiek sens? Czy nie prowadzi do coraz większego cierpienia? Czy jest w tej sytuacji jakaś inną droga niż akceptacja?

Każdy z nas ma jakieś oczekiwania co do innych, jednak co się dzieje w momencie, gdy te oczekiwania są niespełnione? Zaczynamy cierpieć, denerwować się, smucić, tym mocniej im bardziej pragniemy, aby to oczekiwanie było spełnione.

Zasada jest prosta, im mniej oczekujesz, tym mniej cierpisz. Czasami, gdy się odpuści, okazuje się, że to, co się wydarzyło, przyniosło znacznie lepszy efekt niż to, czego się oczekiwało.

Wiem, że to jest trudne, sam mam oczekiwania, nie zawsze wszystko uda się zaakceptować, przynajmniej nie w trakcie tej sytuacji, jednak potem na chłodno można sobie przemyśleć i wyciągnąć wnioski, odpuścić i przestać cierpieć.

Oczywiście, można do czegoś dążyć, czegoś chcieć od życia, ale można też do tego podejść ze spokojem. Bo czyż spokojny umysł, nie jest znacznie bardziej otwarty i konstruktywny, niż ten ze sztywnymi normami?

Otwórz się na to, co przynosi Ci życie, zauważ, jak wiele już masz, a przestaniesz żyć w braku.

Życzę Ci akceptacji

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *