PRZEKONANIA

Każdy z nas ma jakieś przekonania, jedne są świadome, inne nieświadome, jedne nas wspierają a inne, niszczą.

Dlaczego to jest ważne? A no dlatego, że na podstawie swoich przekonań, budujemy swoje życie. Przekonania są swego rodzaju programami, które mamy wgrane w umysł.

Podam Ci przykład. Jest sobie 50-letni facet, który od dziecka uważał, że wszyscy chcą go oszukać (na razie nie istotne, skąd to przekonanie powstało, jest cała masa mechanizmów, zazwyczaj biorą się one od rodziców), w ciągu swojego życia, doszukiwał się wszędzie oszustwa, przez co gorzej spał, miał problemy zdrowotne przez ciągły stres, i nie potrafił nikomu zaufać, nawet swojej partnerce. Dodatkowo żyjąc w takim przekonaniu, sam sobie stwarzał sytuacje, które owe przekonanie potwierdzają.

Czy ten facet, wie o tym, że ma takie przekonanie i że ono mu szkodzi? No raczej nie, jeśli by o tym wiedział, to raczej coś by z tym zrobił. Dlatego żyje w swoim przekonaniu i pozwala, żeby ono sterowało jego życiem.

Jakie przekonanie wykształci dziecko, które jest ciągle poniżane przez rodziców, takie, które ciągle słyszy, że Daniel jest od niego lepszy i potrafi się uczyć, że Karolina ma dobre oceny i że jakoś potrafi, że do niczego się nie nadaje i jest leniem?

Takie dziecko, w dorosłym życiu będzie miało problem z poczuciem własnej wartości, będzie się czuć, gorszę od innych i automatycznie będzie miało ciężej w życiu, przez co, to przekonanie będzie się tylko pogłębiać. Skończy się prawdopodobnie na depresji no chyba, że ten człowiek postanowi coś z tym zrobić, albo pojawi się ktoś, kto mu wybije z głowy to przekonanie.

Są też oczywiście przekonania, które dodają nam sił, np. Jestem duszą towarzystwa, jestem człowiekiem odpowiedzialnym itp.

Ale jest też jedna bardzo ważna zasada, to są tylko przekonania, to, że ktoś Ci całe życie powtarzał, że jesteś do niczego, nie znaczy, że taka jest prawda, nawet jeśli sam tak uważasz, przekonania można zmieniać, można nad nimi pracować, możesz stworzyć sobie inny światopogląd, możesz inaczej poprowadzić swoje życie, ale do tego potrzebna jest Twoja decyzja, Twoja chęć zmiany na lepsze i ciągła praca nad swoim życiem.

Życzę Ci ciągłej zmiany na lepsze i wspaniałej drogi w odnajdywaniu prawdziwego siebie. 🙏

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *