SAMOOBSERWACJA

W jaki sposób dzięki samoobserwacji możemy wyleczyć się z negatywnych przekonań?

Samoobserwacja jest bardzo ważnym elementem w naszym rozwoju. To dzięki niej, dowiadujesz się, jak reagujesz na daną sytuację i skąd wzięła się ta reakcja.

Zazwyczaj, jeśli reagujesz gniewem, zazdrością, smutkiem, jest to reakcja automatyczna, którą wywołało nasze postrzeganie danej sytuacji.

Np. jesteś osobą, która ma niskie poczucie własnej wartości. Robisz zakupy, przeglądasz mąki i nagle jedną z nich upuszczasz, przez co rozsypuje się na ziemie. Od razu sprawdzasz, czy ktoś to widział, a jeśli tak, robi Ci się wstyd, i chcesz zapaść się pod ziemie. Pojawiają się w Twojej głowie myśli, które biorą się z przekonania o niskiej wartości (wszyscy to widzieli, teraz będą o mnie myśleć, na pewno myślą, że jestem do niczego, chce stąd uciec…)

A więc w jaki sposób, może pomóc nam samoobserwacja?

Jeśli, czujesz gniew w danej sytuacji, zapamiętaj ją. Potem gdy gniew opadnie, przeanalizuj tę sytuację.

Zadaj sobie pytania:

-Dlaczego poczułem/poczułam gniew?

-Jakie myśli miałem/miałam w trakcie tego uczucia?

-Co te myśli mogą znaczyć?

-Jakie przekonanie kryje się za tym gniewem i tymi myślami?

-Czy to przekonanie mnie wspiera?

-Jeśli nie, to jak mogę je zmienić.

Dzięki wnikliwej obserwacji swojego umysłu możemy wydobyć z siebie naprawdę wiele przekonań, które nas sabotują. A dzięki świadomości, będziemy mogli je zmienić na swoją korzyść.

Jednak należy podejść do tego z cierpliwością i robić to systematycznie, zdziwisz się, jak bardzo Twoje życie się zmieni, jeśli zaczniesz siebie obserwować i weźmiesz odpowiedzialność za swoje emocje.

Kimkolwiek jesteś, pamiętaj, Ty masz wpływ na swoje życie, nikt inny, to są Twoje emocje i Twoje przekonania, zgadzam się, że biorą się one od rodziców, nauczycieli, religii, kolegów i ciągną się za Tobą od dzieciństwa, ale jeśli jesteś człowiekiem dorosłym, to masz siłę je zmienić i zacząć budować swoje życie.

Si vis amari, ama 🙏

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *