SILNA WOLA

Często słyszę stwierdzenia, że komuś się udało, bo miał silną wolę, bo taki się już urodził itp.

Jednak czy jest w tym prawda? Oczywiście, każdy z nas ma inne predyspozycje, każdy ma inne przekonania i warunki genetyczne.

Jednak silna wola, jest jak mięsień, im bardziej go ćwiczymy, tym bardziej rośnie. Chodzi o to, że każdy może osiągnąć pewien poziom, wystarczy go ćwiczyć.

Świetną praktyką są tzw. mini nawyki, pierwszy raz trafiłem na nią w tej książce: powrotdoharmonii.pl/ (którą, swoją drogą, bardzo polecam, wiele praktycznych metod na walkę ze stresem).

Załóżmy, że chcesz zacząć ćwiczyć, ustalasz sobie trening i chcesz wprowadzić to w nawyk, niestety, wymaga to od Ciebie tak wielkich nakładów silnej woli, że po tygodniu albo miesiącu się łamiesz.

Właśnie świetnym sposobem na to jest ustalenie mini nawyku. Chodzi o to, żeby każdego dnia ćwiczyć chociaż minutę. Może to być też jedno powtórzenie każdego ćwiczenia itp.

Za każdym razem, gdy to wykonasz, ćwiczysz swoją wolę i zyskujesz również poczucie zrealizowania celu. Ważne, aby ustalić sobie ten określony mini nawyk i nie mieć w głowie podejścia (i tak zrobię więcej), owszem, jeśli poćwiczysz więcej to super, ale nie możesz następnego dnia się strofować, że wczoraj ćwiczyłeś/ćwiczyłaś więcej. Po prostu każdego dnia masz określony cel do wykonania, jeśli go wykonasz, to masz czuć się świetnie, bo Ci się udało. Tylko tyle i aż tyle.

Po miesiącu takich mini nawyków, dobrą strategią będzie zwiększanie ich. Dzięki temu wyrobisz sobie nawyk ćwiczenia i nie będzie to wymagać od Ciebie dużej siły woli, a dodatkowo zaczniesz ją zwiększać. Po pewnym czasie będziesz ćwiczyć codziennie 15-20 minut i tak się to zakorzeni w Tobie, że praktycznie nie będzie wymagać siły woli.

Trening fizyczny jest tylko przykładem, ale może to być w każdej innej dziedzinie życia.

Jest to naprawdę świetna metoda, warto również zapisać sobie te mini nawyki na kartce i konkretnie je określić. Niech nie będą one za duże, niech wymagają maksymalnie kilku minut dziennie.

Życzę Ci mnóstwa siły, do kształtowania siebie

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *